ভাৰতৰ ৰাজ্য সমূহৰ চিত্ৰশিল্প / চিত্ৰকলা

ভাৰত হৈছে শিল্প আৰু শিল্পকলাৰ পেচৱৰ্ক। ভাৰতীয় শৈলীৰ চিত্ৰকলাৰ আঁৰত অনন্য উৎপত্তি আৰু ইতিহাস আছে যিয়ে ইয়াক আৰু অধিক আকৰ্ষণীয় কৰি তোলে।

ভাৰতীয় চিত্ৰকলাৰ আন যিকোনো শিল্পৰ দৰেই চহকী বৈচিত্ৰ্য আৰু ইতিহাস আছে। প্ৰাক-ঐতিহাসিক যুগৰ (প্ৰায় ৩০,০০০ বছৰ পুৰণি) আদিম ভাৰতীয় চিত্ৰ শিলৰ আশ্ৰয় শিবিৰৰ দৰে ঠাইত পোৱা যায়। প্ৰধানকৈ ভাৰতীয় চিত্ৰকলাক ক্ষুদ্ৰ, মিউৰেল, লোক চিত্ৰকলা বুলি ভাগ কৰিব পাৰি। মানুহৰ ধাৰণা আৰু আৱেগক চিত্ৰিত কৰিবলৈ ৰং আৰু ৰেখা ব্যৱহাৰ কৰি চিত্ৰকলা অন্যতম সুক্ষ্ম কলা। ভাৰতীয়সকলৰ ৰং আৰু টেক্সচাৰৰ প্ৰশংসা তেওঁলোকৰ সংস্কৃতিত ইমানেই শিপাই আছে যে তেওঁলোকে কালৰ আৰম্ভণিৰে পৰাই চিত্ৰ আৰু ভাস্কৰ্য্য নিৰ্মাণ কৰি আহিছে।

ভাৰতৰ ৰাজ্য সমূহৰ  চিত্ৰকলা

 

১/ অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ – কালামকাৰী

কালামকাৰীৰ অৰ্থ হৈছে, “কলম-শিল্প”। কালামকাৰী চিত্ৰকলা হয় হাতেৰে অংকন কৰা হয় নহয় কপাহী কাপোৰত ব্লক ছপা কৰা হয় এই শিল্পৰূপটোৱে গোলকণ্ডা চুলতানতৰ শাসনত ফুলি উঠিছিল। প্ৰথমে ইয়াৰ বিকাশ আৰু বিকাশ অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ মাচিলিপট্টনমত হৈছিল যদিও ইয়াৰ জনপ্ৰিয়তা অতি সোনকালেই আন ৰাজ্যসমূহলৈ বিয়পি পৰে। জনবিশ্বাস যিমানদূৰলৈকে আগৰ দিনত চিত্ৰকট্টী নামেৰে পৰিচিত শিপিনী, সংগীতজ্ঞ আৰু গায়কৰ দলে গাঁৱে গাঁৱে ঘূৰি ফুৰিছিল আৰু হিন্দু পৌৰাণিক কাহিনীৰ কাহিনী বৰ্ণনা কৰিছিল। সময়ৰ লগে লগে তেওঁলোকে আনকি এই কাহিনীবোৰ কেনভাছত চিত্ৰিত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে আৰু এনেকৈয়ে কালামকাৰীৰ জন্ম হ’ল ।

২/অৰুণাচল প্ৰদেশ – থাংকা

থাংকা, যাক টাংকা, থাংকা বা টাংকা বুলিও কোৱা হয় কাপোৰৰ ওপৰত অংকন। তিব্বতী ভাষাৰ THANG KA শব্দৰ আক্ষৰিক অনুবাদৰ অৰ্থ হৈছে ‘ৰেকৰ্ড কৰা বাৰ্তা টাৱাঙৰ সকলো শিল্প আৰু শিল্পকৰ্মৰ ভিতৰত চিত্ৰকল্পই এক অতি বিশেষ স্থান দখল কৰিছে।’ বহুতো লৌকিক বস্তুৰ সজাই পৰাই তোলা আৰু শেষ কৰাৰ বাবেই ই অপৰিহাৰ্য নহয়, ই ধৰ্মীয় প্ৰকাশৰ এক অতি উন্নত আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ মাধ্যম। ই এক মাধ্যম যাৰ দ্বাৰা বৌদ্ধ দৰ্শনৰ ব্যাখ্যা দিব পাৰি। থাংকা চিত্ৰই প্ৰথমবাৰৰ বাবে সন্মুখীন হ’লেই বেছিভাগ মানুহৰে ওপৰত শক্তিশালী আৰু বলপূৰ্বক প্ৰভাৱ পেলায়।

৩/ অসম – অসমীয়া স্ক্ৰল পেইন্টিং

অসমৰ পাণ্ডুলিপি চিত্ৰকলা অসম আৰু ভাৰতৰ এক চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ অংশ। মধ্যযুগীয় কালত সত্ৰৰ প্ৰতিষ্ঠানৰ জৰিয়তে ইয়াৰ বৃদ্ধি হৈছিল। ই বহুতো চিত্ৰকলাৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছিল আৰু সত্ৰসমূহৰ লগতে বহল সমাজতো জ্ঞান সংৰক্ষণ আৰু প্ৰচাৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

৪/ বিহাৰ – মধুবনী

এই চিত্ৰসমূহে নিজৰ উৎপত্তি বিচাৰি উলিয়াই বিহাৰৰ ‘মধুবনী’ নামৰ এখন গাঁৱৰ পৰাই এই চিত্ৰসমূহ প্ৰথমে এই গাঁৱৰ পৰা অহা শিল্পীসকলে অংকন কৰিছিল। সীতাৰ পিতৃ ৰজা জনকৰাজে বিচাৰিছিল যে শিল্পীসকলে ভগৱান ৰামৰ সৈতে সীতাৰ বিবাহ অনুষ্ঠানৰ মুহূৰ্তবোৰ বন্দী কৰক। সেয়েহে এই চিত্ৰকলাক ‘মিথিলা চিত্ৰকলা’ নামেৰে জনাজাত হ’ল। প্ৰধানকৈ বিষয়বস্তুবোৰ পৌৰাণিক কাহিনী, হিন্দু দেৱতা আৰু বিভিন্ন ৰাজদৰবাৰৰ দৃশ্যপটৰ আশে-পাশে ঘূৰি থাকে।

৫/ চত্তীশগড় – গোডনা

সমগ্ৰ ছত্তীশগড়তে টেটুৰ প্ৰথা ব্যাপকভাৱে প্ৰচলিত। এই অঞ্চলৰ আদিবাসী আৰু ‘নিম্ন’ জাতি জনগোষ্ঠীৰ মাজত এই প্ৰথাৰ বাবে ব্যৱহৃত শব্দটো হৈছে গডনা যিয়ে শৰীৰত বেজীৰে বিন্ধাক বুজায়।

৬/গোৱা – লোক চিত্ৰকলা

গোৱাৰ স্থানীয় হস্তশিল্পই সঁচাকৈয়ে ৰঙীন স্মৃতিগ্ৰন্থ তৈয়াৰ কৰে। জটিল কাঠৰ খোদিত কামৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ৰঙীন কাঠৰ লেকৰ বস্তুলৈকে, মজবুত বাঁহৰ পৰা সুক্ষ্ম পেপিয়াৰ-মাচেলৈকে, অতিশয় টেৰাকোটা আৰু কাঁহৰ বস্তুৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বিদেশী সাগৰীয় খোলাৰ পৰা তৈয়াৰী শিল্পৰ টুকুৰালৈকে, জটিল ক্ৰ’চেট আৰু এম্ব্ৰয়ডাৰীৰ পৰা গাঁৱলীয়া পাটৰ মেক্ৰেমলৈকে, সুক্ষ্ম আঁহৰ শিল্পৰ পৰা অগতানুগতিক তামোলৰ মাস্কলৈকে , গোৱাৰ শিল্পকলাবোৰ মাটিৰ দৰেই বৈচিত্ৰময় আৰু ৰঙীন।

৭/গুজৰাট – পিথোৰা পেইন্টিং

পিথোৰা চিত্ৰকলা হৈছে গুজৰাটৰ অতি সমৃদ্ধ লোকশিল্প সংস্কৃতি যিটো দেৱালত কৰা ৰথৱা আৰু ভিলাল আদি কেইবাটাও জনগোষ্ঠীয়ে বদোদৰাৰ পৰা ৯০ কিলোমিটাৰ (৫৬ মাইল) দূৰত্বত, তেলগাধ নামৰ গাঁৱত বাস কৰা মধ্য গুজৰাটত বাস কৰে। পিথোৰা চিত্ৰকলা এটা কলাতকৈ অধিক আচাৰ-ব্যৱহাৰ।

৮/হাৰিয়ানা – ভাস্কৰ্য্য

কঠিন বা প্লাষ্টিক সামগ্ৰীৰ কাম কৰি ত্ৰিমাত্ৰিক শিল্প বস্তু হিচাপে কাম কৰা শিল্পকলাৰ ভাস্কৰ্য্য হাৰিয়ানাত বিখ্যাত।

৯/ হিমাচল প্ৰদেশ – কংৰা পেইন্টিং

কাংগ্ৰা চিত্ৰকলা হৈছে কাংগ্ৰাৰ চিত্ৰকলা, হিমাচল প্ৰদেশ, পূৰ্বৰ ৰাজকুমাৰ ৰাষ্ট্ৰ, যিয়ে পৃষ্ঠপোষকতা কৰিছিল বাহুটোক ১৮ শতিকাৰ মাজভাগত বাসোহলী চিত্ৰকলাৰ বিদ্যালয়ৰ ম্লান হোৱাৰ লগে লগে প্ৰচলিত হৈ পৰিছিল আৰু অতি সোনকালেই চিত্ৰকলাত ইমান পৰিসৰ গৌৰৱান্বিত হৈছিল পাহাৰী চিত্ৰকলা বিদ্যালয়খন কাংগৰা চিত্ৰকলা নামেৰে পৰিচিত হ’ল ।

১০/জম্মু-কাশ্মীৰ – বাশোলি

বাশোলি চিত্ৰকলা হৈছে ক্ষুদ্ৰ চিত্ৰকলাৰ এক সুনামধন্য বিদ্যালয় যিটো ইয়াৰ প্ৰাঞ্জল, উত্তেজক ৰং, সাহসী ৰেখা, আৰু গভীৰভাৱে স্থাপন কৰা মুখৰ আৰ্হিৰ বাবে জনাজাত এই শৈলীৰ চিত্ৰকলাটোৱে ১৭-১৮ শতিকাত ইয়াৰ শ্ৰেষ্ঠ বছৰবোৰ দেখিছিল বাছালী (বাছোলি) কাঠুৱা জিলাৰ এখন চহৰ ভাৰতৰ জম্মু-কাশ্মীৰ ৰাজ্যত।

১১/ঝাৰখণ্ড – সোহৰাই আৰু খোৱৰ চিত্ৰকলা

সোহৰাই শিল্পকলা এতিয়া ঝাৰখণ্ডৰ ৰাজ্যিক কলা হিচাপে পৰিচিত, হাজৰিবাগ আৰু জামছেদপুৰৰ দৰে চহৰৰ ৰেলৱে ষ্টেচনসমূহে এতিয়া খোভাৰ আৰু সোহৰাই মিউৰেলৰ দ্বাৰা যাত্ৰীসকলক সম্ভাষণ জনায় যিয়ে শেহতীয়াকৈ কেৱল গাঁৱৰ ঘৰবোৰক শোভা বঢ়াইছিল সোহৰাই চিত্ৰকলা প্ৰকৃতিৰ বিষয়বস্তুৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি যুগ যুগ ধৰি চলি অহা জনজাতীয় পৰম্পৰাগত চিত্ৰ – অৰণ্য. মানুহ আৰু জীৱ-জন্তু ,মাটি আৰু কয়লাৰ বিভিন্ন ছাঁৰ দৰে প্ৰাকৃতিক উপাদান ব্যৱহাৰ কৰি ৰিবাল মহিলাসকলে ছবিসমূহ নিৰ্মাণ কৰিছে।

১২/কৰ্ণাটক – চিত্তৰা

চিত্তৰা হৈছে মালনাদৰ জনজাতীয় মহিলাসকলে পৰম্পৰাগতভাৱে তেওঁলোকৰ ৰঙা বোকা আৱৰণযুক্ত ঘৰত সৃষ্টি কৰা জটিল দেৱাল চিত্ৰ, লগতে ৰঙালীৰ মজিয়াৰ ডিজাইন। চিত্তৰা চিত্ৰকলা অঞ্চলটোৰ সাংস্কৃতিক পৰিৱেশত সৃষ্টিশীলতা আৰু উদযাপনৰ বৃহত্তৰ প্ৰেক্ষাপটৰ অংশ।
শেহতীয়াকৈ ঈশ্বৰ নাইক আৰু তেওঁৰ ভগ্নী লক্ষ্মী মালনাদ জনজাতীয় লোকে ইয়াক পুনৰুজ্জীৱিত নকৰালৈকে চিত্তৰা শিল্প-ৰূপটো প্ৰায় বিলুপ্ত হৈ গৈছিল, যিসকলে ‘নিজৰ পূৰ্বপুৰুষৰ কলাত্মক আৰু সাংস্কৃতিক পৰম্পৰাক পুনৰ আৱিষ্কাৰ কৰিছিল (তেওঁলোকৰ মাতৃ আছিল এগৰাকী দক্ষ চিত্তৰা শিল্পী। এজন ধনী গীত আৰু সংগীতৰ ৰেপাৰ্টৰী য’ত শিল্প ৰূপটো ভিত্তি কৰি গঢ় লৈ উঠিছিল।

১৩/ কেৰেলা – কালামেঝুটগু

কেৰেলাৰ ভাগৱতী, নগা আৰু আয়্যাপ্পা মন্দিৰৰ আচাৰ-ব্যৱহাৰত বোৱা এক প্ৰাচীন কলা হৈছে কালামেজুথু। ইয়াৰ দ্বাৰা অনুষ্ঠানৰ সময়ত ৰঙীন গুড়ি (কোলাপ্পোডি) ব্যৱহাৰ কৰি মজিয়াত (কালাম) দেৱতাক চিত্ৰিতভাৱে দেখুওৱাক বুজোৱা হয়।

১৪/লাডাখ – থাংকা পেইন্টিং আৰু মিউৰেল

ধৰ্মীয় শিল্প, ২০ শতিকাৰ আৰম্ভণি, দস্তকাৰী হাট সমিতিৰ সংগ্ৰহৰ পৰা তিব্বতী বৌদ্ধ শিল্পৰ শিখৰত উপনীত হোৱা থাংকা হৈছে চিত্ৰকল্প ধৰ্মীয় পুস্তক। বেছিভাগ সময়তে খনিজ ৰং আৰু সোণৰ ধূলিৰে হাতেৰে ৰং কৰা পৰম্পৰাগত থাংকাবোৰো এম্ব্ৰয়ডাৰী বা প্ৰয়োগ কৰা হৈছিল।

১৫/মধ্যপ্ৰদেশ – গণ্ড

প্ৰকৃতিৰ লগত অন্তৰ্নিহিত হোৱাৰ ভাৱনাৰে বৈশিষ্ট্যপূৰ্ণ মধ্যপ্ৰদেশৰ গাণ্ডী জনগোষ্ঠীয়ে মূলতঃ উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীক চিত্ৰিত কৰা এই সাহসী, স্পন্দনশীল ৰঙীন চিত্ৰসমূহ সৃষ্টি কৰিছিল। ৰংবোৰ কাঠকয়লাৰ গৰুৰ গোবৰৰ পাত আৰু ৰঙীন মাটিৰ পৰা আহে ভালদৰে চালে ই বিন্দু ৰেখাৰে গঠিত আজি এই শৈলীবোৰ অনুকৰণ কৰা হয়, কিন্তু এক্ৰিলিক ৰঙেৰে ইয়াক জংগৰ সিংহৰ নেতৃত্বত গণ্ড শিল্পৰূপত বিৱৰ্তন বুলি ক’ব পাৰি শ্বিয়ম, ১৯৬০ চনত বিশ্বৰ বাবে শিল্পকলাক পুনৰুজ্জীৱিত কৰা আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় গণ্ড শিল্পী।

১৬/মহাৰাষ্ট্ৰ – ৱাৰলী চিত্ৰকলা

ৱাৰলী শিল্প হৈছে মহাৰাষ্ট্ৰৰ পৰা অহা ৪০০ বছৰীয়া জনজাতীয় শিল্পকলা। প্ৰথম অৱস্থাত ঘৰৰ দেৱালত অংকন কৰা ৱাৰলি আৰ্টে অপৰিসীম জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰিছে আৰু ঘৰৰ আচবাব, সজ্জা আৰু মিউৰেলত অংকন কৰা হৈছে।

১৭/মণিপুৰ – ব্লক পেইন্টিং

ই সকলো শিল্পকৰ্মৰ ভিতৰত আটাইতকৈ পুৰণি আৰু উপভোগ্য আৰু প্ৰায় ৪,০০০ বছৰ ধৰি কাগজ, কাপোৰ, আৰু অন্যান্য পৃষ্ঠত ৰং আৰু আৰ্হি প্ৰদান কৰি আহিছে। আজি প্ৰক্ৰিয়াটো মূলতঃ একেই আৰু মণিপুৰতো অতি পৰিচিত।

১৮/মেঘালয় – কাঠৰ খোদিত

মেঘালয় ৰাজ্য বিভিন্ন শিল্পকৰ্মৰ বাবে সুপৰিচিত বেত আৰু বাঁহৰ সামগ্ৰীৰে নিৰ্মিত হস্তশিল্প, ৰেক্সটাইল বোৱা, কাৰ্পেট বোৱা, অলংকাৰ নিৰ্মাণ আৰু কাঠ খোদিত আদিয়েও মেঘালয়ৰ শিল্প আৰু শিল্পকলাৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থান দখল কৰিছে । প্ৰকৃততে, বয়ন শিল্পকলাৰ সংস্কৃতিত এক অবিচ্ছেদ্য অংগ হিচাপে পৰিগণিত হৈছে ৰাজ্য আৰু ইয়াৰ জনজাতি। মেঘালয়ৰ কাঠ খোদিত কৰাটো এটা প্ৰাচীন কলা যিটো মেঘালয়ৰ গ্ৰাম্য অঞ্চল বিশেষকৈ গাৰো পাহাৰৰ আশে-পাশে ফুলি উঠিছিল।

১৯/মিজোৰাম – বস্ত্ৰ চিত্ৰকলা

মিজোৰামৰ বস্ত্ৰশিল্পই অঞ্চলটোৰ অন্যতম উল্লেখযোগ্য শিল্প আৰু শিল্পকলা গঠন কৰে। মিজোৰামৰ বস্ত্ৰ উদ্যোগে ভাৰতৰ উত্তৰ-পশ্চিম অংশত যথেষ্ট জনপ্ৰিয় বিভিন্ন ধৰণৰ কাপোৰৰ শহাপহু আগবঢ়ায় বহু মিজো লোক দক্ষ বয়নকাৰী হিচাপে সুপৰিচিত। বয়ন এই ৰাজ্যৰ জনসাধাৰণৰ সাংস্কৃতিক জীৱনৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ খণ্ড। অতি কম বয়সৰ পৰাই মিজোৰামত বোৱাৰ লগত জড়িত মহিলাসকল।

২০/ নাগালেণ্ড – কাপোৰৰ চিত্ৰকলা

কাপোৰৰ চিত্ৰকলা নাগালেণ্ডৰ এক অতি জনপ্ৰিয় চিত্ৰকলাৰ ধৰণ লোথা, আও আৰু ৰেংমা ইনবাল সম্প্ৰদায়ৰ থলুৱা লোকসকলে কাপোৰৰ ওপৰত এই উচ্চ দক্ষ চিত্ৰকলা কলা চৰ্চা কৰে। মূল আৰ্হিটো যথেষ্ট বেলেগ হ’লেও চিত্ৰকলাৰ কলা ৰেংমাসকলৰ সৈতে যথেষ্ট মিল আছে।

২১/ ওড়িশা পট্টাচিত্ৰ

উৰিষ্যা ৰাজ্যৰ পৰা পৰ্টাচিট্ৰ’ লোক চিত্ৰকলা হ’ল। অষ্টম শতিকাৰ সময়ছোৱাত ইহঁতৰ উৎপত্তি হৈছিল আৰু ই থলুৱা শিল্পৰ অন্যতম ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে চিত্ৰকলাৰ বাবে কাপোৰ আৰু শীত্ৰা স্ৰাণ্ড, গতিকে এই শিল্পৰূপৰ ছবিবোৰ কাপোৰৰ ভিত্তিত আঙুলিয়াই দিয়া অক্সিজেন পৰচিত্ৰ শিল্প জগন্নাথ আৰু বৈষ্ণৱৰ পৰা অনুপ্ৰাণিত সংস্কৃতি, পাত্ৰচিত্ৰৰ চিত্ৰ বা অৰিষ্টোৰ বিখ্যাত কনাৰ্ক টেম্পলত দেখা যায় ।

২২/পঞ্জাৱ – বোকা-কাম

বোকা কৰ্মই জনপ্ৰিয়তা অৰ্জন কৰা পঞ্জাৱৰ আদিম শিল্পকলাৰ অন্যতম। দুষ্ট আত্মাক আঁতৰাই ৰাখিবলৈ কিছুমান অন্ধবিশ্বাসৰ ফলস্বৰূপে পঞ্জাৱত বোকা কাম আৰম্ভ হৈছিল। লাহে লাহে বিভিন্ন মটিফৰ ডিজাইনে এক নতুন শিল্প প্ৰকাশৰ জন্ম দিলে। মূলতঃ নৱৰাত্ৰি, কৰ্ব-চাউথ, হোলী আৰু দীপাৱলীৰ দৰে গ্ৰাম্য লোকে কৰা এই কাম সাধাৰণতে বহু উৎসৱৰ সময়ত কৰা হয়।

২৩/ৰাজস্থান – ফাদ পেইন্টিং

ৰাজস্থানৰ পৰা উৎপত্তি হোৱা ফাদ মূলতঃ লোকদেৱতা পাবুজী বা দেৱনাৰায়ণক চিত্ৰিত কৰা স্ক্ৰল পেইন্টিঙৰ এটা ধৰ্মীয় ৰূপ ইয়াক অংকন কৰা ৩০ বা ১৫ ফুট দীঘল কেনভাছ বা কাপোৰক ফাদ বোলা হয়। শাক-পাচলিৰ ৰং আৰু ইয়াৰ জীৱন আৰু বীৰত্বৰ কামৰ চলি থকা আখ্যান দেৱতাসকলে এই চিত্ৰসমূহৰ বৈশিষ্ট্য।

২৪/ছিকিম – থাংকা

থাংকা, বিভিন্ন ধৰণে বানান থাংকা ৰাংকা থাংকা, বা টাংকা হৈছে কপাহ, ৰেচমৰ এপ্লিকেচনৰ ওপৰত তিব্বতী বৌদ্ধ চিত্ৰ, সাধাৰণতে বৌদ্ধ দেৱতাৰ দৃশ্য বা মণ্ডলা চিত্ৰিত কৰা থাংকাক পৰম্পৰাগতভাৱে ফ্ৰেম নোহোৱাকৈ ৰখা হয় আৰু প্ৰদৰ্শনত নথকা সময়ত কিছু পৰিমাণে বেকিং কৰা বস্ত্ৰৰ ওপৰত মাউণ্ট কৰি গুটিয়াই থোৱা হয় চীনা স্ক্ৰল পেইন্টিঙৰ শৈলী, সন্মুখত আৰু এটা ৰেচমৰ কভাৰ। তেনেকৈ ট্ৰিটমেণ্ট কৰিলে থাংকা কন দীঘলীয়া ৰাইম হেৰুৱাই পেলালে, কিন্তু ইয়াৰ সুক্ষ্ম প্ৰকৃতিৰ বাবে ইয়াক শুকান ঠাইত ৰাখিব লাগে য’ত আৰ্দ্ৰতাই ৰেচমৰ মানদণ্ডত কোনো প্ৰভাৱ পেলাব নোৱাৰে।

২৫/তামিলনাডু – তাঞ্জোৰ

তাঞ্জোৰ শৈলীৰ চিত্ৰকলা প্ৰথমে আঠ শতিকাত অংকন কৰা হৈছিল আৰু চোলা শাসনৰ অধীনত এই শিল্পৰূপে নিজৰ আহ্বান লাভ কৰিছিল। তামিলনাডুৰ থাঞ্জাভুৰ জিলাৰ পৰাই তাঞ্জোৰ চিত্ৰকলাৰ উৎপত্তি হৈছিল। তঞ্জোৰ চিত্ৰকলাৰ বিষয়বস্তু বেছিভাগেই হিন্দু দেৱ-দেৱী। আমোদজনক কথাটো হ’ল, মূল বিষয়টো সদায় ফ্ৰেমৰ মাজত ৰং কৰা হয়। তাঞ্জোৰ পেইন্টিং কাঠৰ তক্তাত অংকন কৰা হয় যিবোৰক কথিত ভাষাত ‘পলাগাল পাডোম’ বুলি জনা যায়।

২৬/তেলেংগানা – চেৰিয়াল স্ক্ৰল পেইন্টিং

তেলেংগানাৰ পৰা উৎপত্তি হোৱা এই মৃত্যুমুখী শিল্পকলা কেৱল নাকাশী পৰিয়ালেহে চৰ্চা কৰে, য’ত ই বহু প্ৰজন্মৰ পৰা চলি আহিছে। দীঘলীয়া স্ক্ৰল আৰু কালামকাৰী শিল্পৰ পৰম্পৰাই চেৰিয়াল স্ক্ৰলসমূহক প্ৰভাৱিত কৰিছিল, নাকাশী শিল্পৰ বহুত বেছি ষ্টাইলাইজড সংস্কৰণ পুৰাণ আৰু মহাকাব্যৰ চিত্ৰণ কৰি, এই ৪০- ৪৫ ফুটৰ স্ক্ৰলসমূহ আছিল এক অপৰিহাৰ্য দৃশ্যগত সংগীত যেতিয়া সন্তসকলে মহাকাব্যসমূহ গাই বা বৰ্ণনা কৰি ঘূৰি ফুৰিছিল। আধুনিক যুগৰ কমিক পেনেলৰ দৰে, প্ৰতিটো স্ক্ৰলত প্ৰায় ৫০টা। তেওঁলোকে প্ৰাথমিক ৰং আৰু এটা ভিভিও কল্পনা ব্যৱহাৰ কৰে, যিটো তাঞ্জোৰ বা মহীশূৰৰ পইণ্টিঙৰ পৰম্পৰাগত কঠোৰতাৰ পৰা এক তীব্ৰ বিপৰীত।

২৭/ ত্ৰিপুৰা – বাঁহৰ কাম

দেশৰ ভিতৰতে শ্ৰেষ্ঠ ত্ৰিপুৰাৰ বেত আৰু বাঁহ হস্তশিল্প। আগৰবাটী নিৰ্মাণৰ বাবে সমগ্ৰ দেশৰ বাঁহৰ লাঠিৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ৬০% ৰাজ্যৰ পৰা পূৰণ হয়। বাঁহ খণ্ডৰ সংহত উন্নয়নৰ বাবে পিপিপি কাঠামোৰ অধীনত ২০০৭ চনত ত্ৰিপুৰা বাঁহ অভিযান (টিবিএম) আৰম্ভ কৰা হৈছে।

২৮/ উত্তৰ প্ৰদেশ – সাঞ্জী

সঞ্জী চিত্ৰকলা হৈছে কৃষ্ণৰ পূজাৰ পৰা উৎপত্তি হোৱা আৰু উত্তৰ ভাৰতৰ উত্তৰ প্ৰদেশ ৰাজ্যত ফুলি উঠা এক শিল্প পৰম্পৰা: ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ গৃহভূমি ব্ৰাজা বা বৃন্দাবনতহে এই সঞ্জী চিত্ৰকলা শিল্পকলাৰ শিখৰত উপনীত হয় । এই শিল্প চিত্ৰকলাৰ শিপা অঞ্চলটোৰ লোকসংস্কৃতিৰ মাজত। পঞ্চদশ আৰু ১৬ শতিকাত বৈষ্ণৱ মন্দিৰসমূহে ইয়াক গৌৰৱলৈ লৈ যায়।

২৯/উত্তৰাখণ্ড – আইপান

আইপান হৈছে উত্তৰাখণ্ডৰ কুমাওন অঞ্চলৰ স্থানীয় এক আচাৰ-ব্যৱহাৰমূলক লোকশিল্প। ব্যক্তিৰ মৃত্যুৰ সময়ত কৰা শুভ অনুষ্ঠান, উৎসৱ আনকি অনুষ্ঠানৰ স্মৃতিত ইয়াক অংকন কৰা হয় এই শিল্পৰূপটোৱে অশুভৰ পৰা সুৰক্ষা প্ৰদান কৰা বুলিও জনা যায়।

৩০/পশ্চিম বংগ – কালিঘাট পেইন্টিং

উৎপত্তি ১৯ শতিকাৰ বংগত, কালিঘাটৰ পৰা। সেই সময় আছিল যেতিয়া ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে উত্তাল পৰিস্থিতি এটা সম্ভাৱ্য, ৰোমাঞ্চকৰ ধাৰণা আছিল। কাপোৰ আৰু পট্টাত এই চিত্ৰসমূহে প্ৰথমে দেৱ-দেৱীৰ চিত্ৰ অংকন কৰিছিল,যদিও তাৰ পিছত সমাজ সংস্কাৰৰ দিশত ঢাল খাইছিল। সস্তীয়া কাগজ আৰু ৰঙৰ ৰং, কাছৰ চুলিৰ ব্ৰাছ আৰু ৰঙৰ ৰং, ত্ৰুটিহীন ষ্ট্ৰ’ক, ব্ৰাছৱৰ্ক, আৰু সহজ কিন্তু সাহসী অংকনৰ বৈশিষ্ট্য আছিল। ইয়াৰ দৰ্শক সমৃদ্ধ জমিদাৰসকলক মহিলাৰ সৈতে মদ খাই থকা চিত্ৰিত কৰা হৈছিল, আনহাতে পুৰোহিতসকলক ‘অসতী মহিলা আৰু আৰক্ষীৰ বাবুক লেতেৰা’ বুলি দেখুওৱা হৈছিল।

Leave a Reply